Dobry szampon dla psa - czym kierować się przy wyborze szamponu?
Wybór idealnego szamponu dla psa może być wyzwaniem, zwłaszcza że na rynku istnieje wiele produktów, wśród których można się porządnie pogubić. Wybór odpowiedniego środka to niezwykle ważny aspekt pielęgnacji psa, który może zaważyć na jego zdrowiu i komforcie. Świat specjalistycznych szamponów dla zwierząt potrafi być bardzo enigmatyczny i tajemniczy, omówmy więc podstawowe fakty i mity na temat szamponów dla psów oraz pozostałych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji zwierząt domowych.
Płyn do mycia naczyń jest do naczyń, a Twój szampon zostaw dla siebie!
Nie bez powodu płyn do mycia naczyń nazywa się tak jak nazywa. Jest do naczyń, nie do psiej sierści! Wśród posiadaczy czworonogów, zwłaszcza tych starszej daty krążą wciąż legendy i "złote rady" mówiące o tym że psa czy kota umyć możesz równie dobrze w zwykłym kuchennym detergencie. Nie jest to prawda i możesz w ten sposób przy dłuższym stosowaniu wyrządzić psiakowi niezłą szkodę - dotyczy to także szamponów przeznaczonych dla ludzi. Dlaczego?
Silne substancje myjące
W składzie płynów do mycia naczyń znajdziesz najczęściej silne anionowe detergenty, takie jak SLS oraz SLES. Tworzą one gęstą pianę oraz doskonale zmywają brud i tłuszcz, dzięki czemu płyny do naczyń spełniają swoje zadanie. Stosowane do pielęgnacji psa mogą jednak usuwać naturalne oleje niezbędne do prawidłowego fukcjonowania delikatnej skóry Twojego pupila, a co za tym idzie prowadzić do wysuszenia, świądu i łuszczenia. W przypadku czworonogów cierpiących na alergie skórne lub inne schorzenia taka kąpiel może doprowadzić do znacznego pogorszenia objawów i uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry.
Niepewny skład
Na etykiecie płynu do mycia naczyń rzadko znajdziesz pełny skład, jest to w końcu detergent, produkt przeznaczony do mycia powierzchni, a nie kosmetyk. W związku z tym nigdy nie masz pewności, czy substancje w nim zawarte nie stanowią zagrożenia dla Twojego czworonoga.
Nieodpowiednie pH
Zarówno płyny do mycia naczyń jak i drogeryjne szampony posiadają odczyn pH dostosowany do skóry ludzkiej - wahający się w granicach 4,7-5,6. Odczyn pH skóry psa jest wyższy - w zależności od rasy i części ciała waha się między 5,5 a 8,0 i w związku z tym psia skóra wymaga kosmetyków odpowiednio dostosowanych do jej potrzeb. Umycie sierści psa nawet najdroższym szamponem z wysokiej półki, ale przeznaczonym dla ludzi może się wiązać z przykrymi konsekwencjami takimi jak nadmierne wysuszenie, świąd i podrażnienie.
Zwróć uwagę na skład - to podstawa!
Coraz częściej mówimy o tym by czytać etykiety - dotyczy to produktów spożywczych, kosmetycznych etc. W świecie właścicieli czworonogów także coraz częściej zwraca się uwagę na to, czym nasz pies się żywi, co nosi, na czym śpi i czym się bawi. Zwróć także uwagę na skład produktów pielęgnacyjnych, w tym szamponu do pielęgnacji sierści.
Siarczany - po czym poznać delikatny szampon ?
W przypadku szamponów dla psów i innych specyfików służących do mycia, najważniejszy jest rodzaj substancji myjącej. Anionowe środki powierzchniowo czynne takie jak SLS czy SLES tworzą świetną, gęstą pianę oraz doskonale radzą sobie z usuwaniem brudu. Usuwając naturalne oleje z powierzchni psiej skóry mogą ją mocno wysuszyć, co będzie skutkować świądem oraz łuszczeniem, a co za tym idzie - znacznym pogorszeniem stanu sierści i skóry Twojego psa. Delikatny szampon do pielęgnacji sierści nie powinien zawierać silnych, anionowych środków powierzchniowo czynnych takich jak:
-
Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
-
Sodium Laureth Sulfate (SLES)
-
Ammonium lauryl sulfate
-
Ammonium laureth sulfate
-
Sodium coco sulfate
-
TEA lauryl sulfate
-
MEA lauryl sulfate
Do delikatnych substancji myjących należą m.in. glukozydy - to niejonowe środki powierzchniowo czynne wśród których znajdziesz np. glukozyd laurylowy (Lauryl Glucoside), glukozyd kokosowy (Coco-Glucoside) czy glukozyd decylowy (Decyl Glucoside). Są to środki myjące często stosowane w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt oraz małych dzieci, ze względu na ich delikatność. Mycie psa delikatnym szamponem zmniejsza ryzyko nadmiernego wysuszenia skóry, podrażnień, świądu czy łuszczenia się skóry. Z tego względu glukozyd kokosowy i laurylowy stanowią podstawę naszego naturalnego szamponu dla psa Mango&Melisa.
Alergeny - skąd mieć pewność że kupiony szampon dla psa to szampon hipoalergiczny?
Jeżeli Twój pies jest alergikiem, zapewne starasz się korzystać z produktów o jak najmniejszym ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej. Na rynku bardzo często znajdziesz szampony opatrzone deklaracją "naturalny szampon hipoalergiczny", czy jednak każdy szampon naturalny rzeczywiście jest hipoalergiczny? Otóż nie, wiele naturalnych składników również może działać alergizująco, a taka deklaracja nie daje 100% pewności co do swojej prawdziwości. Do potencjalnych alergenów zaliczamy najczęściej substancje zapachowe - wchodzą one w skład nie tylko syntetycznych kompozycji zapachowych, ale także naturalnych olejków eterycznych. W większości przypadków nie spowodują żadnej reakcji, jednak jeżeli Twój pies cierpi na alergie skórne i nie masz pewności co konkretnie je wywołuje, zwróć uwagę na zawarte w kosmetykach alergeny. Prawdziwy szampon hipoalergiczny dla psa nie powinien zawierać alergenów takich jak:
-
Benzyl Alcohol,
-
Cinnamal,
-
Citral,
-
Citronellol,
-
Coumarin,
-
Eugenol,
-
Farnesol,
-
Geraniol,
-
Hexyl Cinnamal,
-
Hydroxycitronellal,
-
Isoeugenol,
-
Limonene,
-
Linalool,
Naturalne kosmetyki dla psów - jak wybrać naturalny szampon?
Naturalne kosmetyki, a w tym szampony z naturalnymi składnikami, powoli zdobywają serca psich właścicieli. Cieszą się większym zaufaniem ze strony konsumentów i stają się liderami przy wyborze odpowiedniego szamponu dla ukochanego pupila. Warto wybrać naturalny szampon ze względu na dobrze przemyślany skład, zawierający szereg składników o dobroczynnych właściwościach. Przy wyborze szamponu zwróć uwagę na zawarte w nim ekstrakty oraz ich działanie, by wybrać produkt dostosowany do potrzeb Twojego psa. W Louffie dążymy do tego by tworzyć wysokiej jakości produkty do pielęgnacji sierści psów z jasnym, zrozumiałym składem - dlatego w opisie każdego z naszych produktów na stronie znajdziesz dokładną listę składników z objaśnieniem ich funkcji i zastosowania. Zależy nam na tym by Twój wybór był świadomy, a sierść Twojego psa zdrowa i lśniąca.
Jeżeli zastanawiasz się jak powinna przebiegać prawidłowa kąpiel Twojego czworonoga, lub jak dobrać częstotliwość kąpieli psa - przeczytaj nasz wpis na blogu dotyczący psiej kąpieli.