Czy regularne czyszczenie uszu psa jest konieczne?
Regularne czyszczenie uszu psa jest bardzo ważne, szczególnie u ras podatnych na rozwój infekcji. Długie uszy u psa (np. u beagle) znacząco zmniejszają możliwość wentylacji przewodu słuchowego, co sprawia że jego wnętrze staje się idealnym miejscem do rozwoju patogenów – jest tam ciemno, ciepło i wilgotno. U ras takich jak Yorkshire terier, duża ilość włosów wewnątrz ucha sprawia, że zdecydowanie częściej dochodzi do ich zanieczyszczenia, zabrudzenia i podrażnienia przez np. źdźbła lub nasiona traw. Uszkodzenia wywołane tymi zanieczyszczeniami także zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Regularne czyszczenie uszu u psa zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju infekcji uszu, zwiększa komfort zwierzęcia oraz umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych.
Higiena uszu u psa – jak rozpoznać czy uszy wymagają czyszczenia?
Jak wyglądają zdrowe uszy psa? Zdrowe uszy psa powinny być różowe, suche i nie wydzielać żadnego zapachu. Ich stan powinieneś się sprawdzać przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku psów o długich, włochatych uszach, po każdym spacerze sprawdzaj czy w sierść w okolicy ucha nie wplątała się trawa lub inne zanieczyszczenia. Jeżeli zauważysz lekko nieprzyjemny zapach, a Twój pies potrząsa głową częściej niż zwykle, to znak że czas wyczyścić uszy Twojego czworonoga.
Jak rozpoznać infekcje uszu u psa?
Jeżeli z uszu psa wydobywa się nieprzyjemny zapach, który przypomina pleśń lub drożdże, a skóra ucha jest zaczerwieniona, tkliwa i bolesna koniecznie udaj się do weterynarza. Objawy te mogą wskazywać na infekcje uszu u psa wywołane m.in. przez grzyby, pasożyty lub bakterie.
Produkty do czyszczenia uszu psa
Wybór odpowiednich produktów do czyszczenia uszu psa jest kluczowy. Warto sięgnąć po te produkty do czyszczenia uszu, które są przeznaczone specjalnie dla zwierząt – nie stosuj wody utlenionej, spirytusu czy jodyny! Do czyszczenia psich uszu stosuj więc tylko odpowiednie płyny, olejki lub krople. Produkty o składzie pochodzenia naturalnego, bez alkoholu i parafiny, mogą być szczególnie korzystne dla psów z wrażliwą skórą i alergiami. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta i weterynarza, zwłaszcza jeśli Twój pies ma skłonności do infekcji uszu.
Jak czyścić uszy psa?
Uszy są dla psa bardzo newralgicznym punktem, dlatego przystępując do ich pielęgnacji postaraj się być delikatnym, a także oferuj psu ulubione smaczki, by jak najbardziej ułatwić mu niekomfortowy zabieg.
Przygotuj ręcznik, olejek do czyszczenia uszu, waciki – zabieg najlepiej przeprowadzić na dworze lub w łazience – Twój pies prawdopodobnie będzie miał dużą ochotę potrząsnąć po wszystkim głową.
- Zakrop kilka kropel olejku do wnętrza ucha. Zwróć uwagę by nie włożyć aplikatora zbyt głęboko do ucha, oraz by nie wprowadzać płynu pod dużym ciśnieniem. W ten sposób możesz spowodować znaczny wzrost ciśnienia wewnątrz kanału słuchowego i przypadkowo uszkodzić bębenek. Jeżeli Twój pies nie toleruje wprowadzania olejku do czyszczenia uszu bezpośrednio z butelki, zastosuj wacik nasączony olejkiem i ostrożnie wprowadź go do ucha.
- Delikatnie masuj ucho u podstawy, umożliwiając rozprowadzenie olejku wewnątrz kanału i rozpuszczenie zalegającej woskowiny. Gdy tylko przestaniesz masować, pozwól psu potrząsnąć głową. Umożliwi to usunięcie olejku oraz rozpuszczonej woskowiny z ucha. W tym momencie przyda Ci się ręcznik, by nie tylko osłonić siebie ale także wytrzeć ewentualny nadmiar produktu.
- Wytrzyj pozostałości woskowiny i olejku z ucha, rozpoczynając od wewnątrz (nie wkładaj palca do wnętrza ucha głębiej niż na jego czubek), przesuwając się coraz bardziej do zewnątrz. Nie używaj w tym celu patyczków do uszu – możesz w ten sposób wepchnąć zalegającą woskowinę głębiej do ucha.
Częstotliwość czyszczenia uszu u psa
Częstotliwość czyszczenia uszu zależy od okoliczności – w przypadku trwającej infekcji czyszczenie uszu psa może być konieczne codzienne, w przypadku zdrowego psa wystarczy oczyszczać uszy co 1-2 tygodnie.
Ochrona psich uszu – Snood i napowietrzanie
Jeżeli Twój psiak podczas spacerów ciągnie uszy po ziemi lub w trakcie picia wody czy jedzenia moczy uszy w misce, warto pomyśleć o zakupie Snood’a. To opaska która przytrzymuje uszy i chroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami, zamoczeniem i zabrudzeniami.
U psów ras długouchych, warto także od czasu do czasu wykorzystać okazję taką jak sen, by odchylić ucho na zewnątrz, umożliwiając w ten sposób swobodną wentylację jego wnętrza.
Podsumowanie
Regularne czyszczenie uszu psa to kluczowy element dbania o jego zdrowie. Higiena uszu psa zapobiega infekcjom i pozwala utrzymać uszy w dobrej kondycji. Odpowiednia częstotliwość czyszczenia, używanie bezpiecznych produktów i baczna obserwacja zdrowia uszu Twojego pupila to najlepszy sposób na zachowanie jego zdrowych uszu i dobrej formy.
Pamiętaj, że zdrowe uszy psa to szczęśliwy pies!